Július 25-én 19 órától a magyar női kézilabda-válogatott a házigazda franciák elleni csoportmérkőzésével Magyarország számára is megkezdődött a XXXIII. Nyári Olimpiai Játékok Párizsban. A 180 fős magyar küldöttség július 8-án, hétfőn délután tette le az olimpiai esküt a Művészetek Palotájában. Az eseményen Gyulay Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke bejelentette, hogy a francia fővárosban kézilabdázónk, Böde-Bíró Blanka lesz az egyik zászlóvivő a megnyitóünnepségen.
Tokióhoz hasonlóan a párizsi olimpián is a Ferencvárosi Torna Club adja a legtöbb sportolót a magyar csapatba. A Fradi játékosai és versenyzői a 2021-es ötkarikás játékok után ezúttal eggyel több, 23 kvótát szereztek, ami rekord a klubban. Korábban csak egyszer, 1960-ban fordult elő, hogy 23 FTC-sportoló indult az olimpián.
Most megmutatjuk, kik lehetnek ott Párizsban!
Mint ismert, négy válogatottunk is kijutott az olimpiára. A magyar női és férfi kézilabda-válogatottakban összesen nyolc Fradi-játékosnak szurkolhatunk. A nőknél ott van a csapatban Böde-Bíró Blanka, Janurik Kinga, Bordás Réka, Simon Petra, Klujber Katrin és Márton Gréta, míg a férfiaknál Lékai Máté és Imre Bence is erősíti a nemzeti csapatot.
Vízilabda-válogatottjainkba 10 játékost ad az FTC-Telekom Waterpolo. A Varga Zsolt által irányított férfi csapatunkban Vogel Soma, Jansik Szilárd, Molnár Erik, Varga Dénes, Fekete Gergő és Nagy Ádám küzdhet az olimpiai bajnoki címért, míg világbajnoki ezüstérmes női csapatunkban ott van Vályi Vanda, Kurucz-Gurisatti Gréta, Neszmély Boglárka és Leimeter Dóra.
Ami az egyéni sportágakat illeti, többszörös magyar bajnok, fedettpályás világbajnoki ötödik helyezett atlétánk, Molnár Attila 400 méteres síkfutásban indul majd Párizsban. Világ- és Európa-bajnok szabadfogású birkózónk, Muszukajev Iszmail a 65 kilogrammosok mezőnyében szerepel majd. Kenusunk, a nemrég 5000 méteren Európa-bajnoki címet nyert Adolf Balázs egyesben 1000 méteren, illetve Hajdu Jonatánnal párosban 500 méteren versenyez. Az úszóknál ezúttal csak nyílt vízen lesz versenyzőnk, a váltóval Európa-bajnok Fábián Bettina személyében. Fiatal úszónk 10 kilométeren áll rajthoz. Eb-ezüstérmes tornászunknak, Székely Zójának is szoríthatunk, aki Kovács Zsófia sérülése után utazhat Párizsba.
Ami a légiósainkat illeti. Dusan Mandics a szerb, Edoardo Di Somma az olasz, míg Sztilianosz Argiropulosz-Kanakakisz a görög vízilabda-válogatott tagjaként utazik Párizsba. Angela Malestein a holland, Emily Bölk pedig a német kézilabda-válogatottban léphet pályára az olimpián. Előbbi egyébként augusztus 3-án, szombaton 9 órától játszhat a magyarok ellen.
Rekordbeállítás
Nagyon kevésen múlt, hogy ne dőljön meg az 1960-as római olimpián felállított, a kvótát szerző ferencvárosi sportolók számára vonatkozó rekord. 64 évvel ezelőtt ugyanis pont ugyanúgy 23 Fradi-sportoló jutott ki az ötkarikás játékokra, mint most 2024-ben Párizsba. Akkor az Albert Flórián vezette labdarúgó-válogatott bronzérmet nyert, a csapatban a Császár mellett olyan korszakos egyéniségek szerepeltek, mint Rákosi Gyula, Dalnoki Jenő, Orosz Pál, vagy Novák Dezső. A szintén a harmadik helyen végző férfi vízilabda-válogatottban pedig Felkai László, Gyarmati Dezső, vagy dr. Kárpáti György is játszott, mint Fradi-játékos.
Olimpikonjainkat több százan várták a Puskás Arénánál.
Magyarország 6 aranyat, 7 ezüstöt és 6 bronzot nyert a párizsi olimpián, ezzel 14. lett az éremtáblázaton.
Sorozatban harmadszor nyerte meg az olimpiát a szerb férfi vízilabda-válogatott. Mandics lett a gólkirály!
Birkózónk az albán Islam Dudaevvel mérkőzött meg a bronzmeccsen.
Ötméterespárbaj után 11-8-ra kikapott a bronzmeccsen a magyar vízilabda-válogatott az Egyesült Államok ellen.
Férfi pólósainkért és birkózónk sikeréért szoríthatunk ezen a napon.
Női kézilabdacsapatunk kiválósága 38 góljával a torna harmadik leggólerősebb játékosa lett.
Birkózónk nagyot harcolt iráni ellenfele ellen, de nem tudott győzni, így vasárnap a bronzért száll harcba.