2022. április 2.
Sportszülői Mentorprogram – Halas Eszter
Sorozatunkat az étrend-kiegészítők szerepének bemutatásával folytatjuk.

Az előző cikkünkben a sérülés körüli táplálkozási stratégiákat mutattuk be gyakorlati szempontból. Most pedig szeretnénk kitérni az egyes étrend-kiegészítők szerepére és helyére a sportolók táplálkozásában a sérülést követően. 

Fontos a változatos, színes, gyulladáscsökkentő, természetes antioxidánsokban gazdag étkezés, melyet elsősorban zöldségekkel és gyümölcsökkel vihetünk be. Emellett pedig teljes értékű, alacsony glikémiás indexű, teljes kiőrlésű szénhidrátok és jó minőségű, könnyen emészthető, megfelelően elosztott fehérjeforrások fogyasztása javasolt. „Food first, supplement second” (először az étel, utána az étrend-kiegészítő) elvet érdemes követni, és első körben a táplálkozást kiegészíteni és bővíteni, hogy minél jobban támogassa a regenerációt, és csak ezt követően szükség esetén, szakemberrel konzultálva alkalmazni étrend-kiegészítőket.


A sportolók számára előnyös a megfelelő kalóriát, makro- és mikroelemeket (különösen vasat, cinket, valamint A-, D-, E-, B6-, B12-vitamint és folátot) tartalmazó táplálkozási stratégia, amely javítja az immunrendszer működését, csökkenti a betegségek kockázatát és elősegíti a gyógyulást betegség vagy sérülést követően. Az immunrendszer működését segítheti a nagyon alacsony zsírtartalmú étrend elkerülése és az omega-3 zsírsavakban gazdag élelmiszerek, például az olajos halak, az avokádó és a diófélék fogyasztása. A D-vitamin hiánya azonban károsan befolyásolhatja az immunfunkciókat és visszavetheti a rehabilitációs folyamatot is.


Az étrend-kiegészítők kiválasztásánál a legfontosabb szempont, hogy megbízható, biztonságos, szükséges és hatékony legyen, emellett pedig az életkornak és az érettségnek is megfeleljen.  Alapvető elvárás, hogy hatékony legyen, pótolja a hiányzó elemeket, biztonságos legyen, tehát ne okozzon problémát se mellékhatásokat. Adekvát legyen, azt tartalmazza, amire a fogyasztónak szüksége van és jó minőségű legyen, a deklarált hatóanyagot tartalmazza a termék. A sportolóknál továbbá fontos, hogy az étrend-kiegészítők hatásmechanizmusa tisztázott legyen, alkalmazása ne eredményezzen doppingvétségét és hatékony legyen laboratóriumi és pályakörülmények között.

Több olyan étrend-kiegészítő van, ami segítheti a regenerációs folyamatot. Ezek közül a gyakran alkalmazottakat mutatom be. A kreatinnak mobilizációt követően több pozitív hatása is van és növelheti a rehabilitációs program eredményességét. Segít megtartani az izomtömeget, az izomerőt és az izomállóképességet és magának az izomnak a keresztmetszeti területét is. Továbbá növeli az izomglikogént és az izom kreatint és segíti a fenntartását is, ha kreatint adunk a szénhidrát mellé. 


Vizsgálták a zselatin, hidrolizált kollagén szerepét is a rehabilitációs folyamatban. Még kevés vizsgálat született, de úgy tűnik akár jó is lehet, biztonságos és pozitív hatást tud kifejteni a sérülést követően. Az omega-3 esetében kevés célzott vizsgálatot végeztek, így hatása kérdéses még és óvatosság javasolt a nagy dózisú omega-3 kiegészítők használatakor a gyógyulás és a gyógyulás elősegítése érdekében. A kurkuma kivonat és a zöld tea kivonat biohasznosulása alacsony, továbbá kevés is a vizsgálat még a kurkuma esetében. Cinknek pozitív hatás lehet, de csak hiány esetén.


Az étrend-kiegészítők jelentős részét azonban nem vizsgálták élsportolóknál, illetve sérülések vagy műtétek után. A megadózisok jótékony hatása nem bizonyított, sőt a nagy dózisú antioxidánsok ártalmasok is lehetnek, hiszen a gyulladás során keletkező szabadgyökök a védekező mechanizmus részei. Az antioxidáns kiegészítés nem növeli az antioxidáns kapacitást megfelelő táplálkozás, antioxidáns ellátottság mellett. Az étrend-kiegészítőkkel kapcsolatban kérjük ki szakember véleményét az edzők, barátok, sporttársak helyett. 


Összefoglalva a korábbi és a mostani sérülésről szóló cikkeim tartalmát elmondható, hogy első sorban változatos, tápanyagdús táplálkozással támogassuk a sérülés utáni regenerációt, étrend-kiegészítőt pedig alacsony energiabevitel vagy étrendi megszorítások esetén alkalmazzunk. A megadózisok jótékony hatása nem bizonyított, ezért kérjük szakember segítségét, aki el tudja dönteni, hogy milyen mennyiség javasolt és segít kiválasztani azt az étrend-kiegészítőt, ami szükséges, biztonságos és hatékony is. 


A vétlen doppingolás és a negatív egészségügyi következmények elkerülése érdekében kizárólag szakember által javasolt termékeket használjunk. Nagy a szennyezettség veszélye, a címkén nem biztos, hogy fel van minden összetevő tüntetve, WADA garancia nem létezik, ezért, ha ilyen jelzést látunk egy étrend-kiegészítőn ne higgyünk neki és egyéb jól csengő marketing szövegeknek se (pl. legális szteroidok, természetes stimuláló hatás stb.), mert ez megtévesztő ügyfélkommunikációnak minősül.


A sérülést követően az energiabevitelt jelentősen nem ajánlott csökkenteni, inkább fontos, hogy az aktivitás megváltozásához igazítsuk. A nyugalmi szükséglethez képest ajánlott 10-15%-kal megemelni az energiabevitelt, mert a gyógyulásnak és a rehabilitációs programnak is van energiaigénye. Az alacsony energia-ellátottság csökkentheti a csontok, szövetek helyreállítódását és így a gyógyulási folyamatot. Az alacsony kalcium bevitel és a D-vitamin hiánya negatívan pedig befolyásolhatja a csontok újjáépülését. 


A következő sporttáplálkozás részben szeretném tovább részletezni az étrend-kiegészítők kérdéskörét a hangsúlyt a doppingprevencióra helyezve.

 

Források:

Burke, L., & Deakin, V. (2015). Immunity, infective illness and injury. In L. Burke & V. Deakin (Eds.), Clinical Sports Nutrition 5th Edition (pp. 864). McGraw-Hill Education (Australia) Pty Ltd

Hedrick H. F., Mikesky A. E. (2018). Proteins. In H. L. Hedrick & A. E. Mikesky (Eds.), Practical Applications in Sports Nutrition 5th Edition (pp.126), Cathy L. Esperti

 

Mankowski, R. T., Anton, S. D., Buford, T. W., & Leeuwenburgh, C. (2015). Dietary Antioxidants as Modifiers of Physiologic Adaptations to Exercise. Medicine and science in sports and exercise, 47(9), 1857–1868. https://doi.org/10.1249/MSS.0000000000000620

 

Maughan, R. J., Burke, L. M., Dvorak, J., Larson-Meyer, D. E., Peeling, P., Phillips, S. M., Rawson, E. S., Walsh, N. P., Garthe, I., Geyer, H., Meeusen, R., van Loon, L., Shirreffs, S. M., Spriet, L. L., Stuart, M., Vernec, A., Currell, K., Ali, V. M., Budgett, R. G., Ljungqvist, A., … Engebretsen, L. (2018). IOC consensus statement: dietary supplements and the high-performance athlete. British journal of sports medicine, 52(7), 439–455. https://doi.org/10.1136/bjsports-2018-099027

Shaw, G., Lee-Barthel, A., Ross, M. L., Wang, B., & Baar, K. (2017). Vitamin C-enriched gelatin supplementation before intermittent activity augments collagen synthesis. The American Journal of Clinical Nutrition, 105(1), 136–143. https://doi.org/10.3945/ajcn.116.138594

 

Cikkajánló

Leány Up: mindhárom csapatunk aranyérmesként zárt

U15-ös, U17-es és U19-es akadémia korosztályunk is megnyerte a Leány Országos Bajnokságot.

Leány U19: Czinege gólja három pontot ért

Marco Dell'Elce és Franyó Róbert együttese 1-0-s győzelmet aratott a Puskás Akadémia ellen.

Leány labdarúgó Up: győzelmek hétvégéje

U15-ös lányaink a a PMFC-t, az U17-esek az MTK-t, míg az U19-es csapatunk az Illés Akadémiát győzte le.

Leány U16: újabb válogatott meghívók érkeztek

A magyar női U16-os válogatott UEFA Development Tornán vesz részt május 1-7. között Horvátországban.

Leány U19: fájó vereség az MTK otthonában

U19-es női labdarúgócsapatunk 2-1-re kikapott a felsőházi rájátszás 3. fordulójában.

Leány Up: felemás hétvégét zártunk

U19-es csapatunk győzött, U17-es együttesünk vereséget szenvedett, U15-ös lányaink döntetlent játszottak.

Női U19: pont nélkül maradtunk Szombathelyen

A felsőházi rájátszás első fordulójában 3-1-es vereséget szenvedett U19-es női labdarúgócsapatunk.

Leány U16: tizenegy válogatott meghívó érkezett

Április 24-én nemzetközi felkészülési mérkőzést játszik Németország ellen az U16-os nemzeti csapat.
...

close
Facebook Youtube Instagram TikTok
Viber Spotify Linkedin