Dzurják József kétszeres NB II-es gólkirályként érkezett a Ferencvároshoz, ahol hamar a szurkolók nagy kedvencévé vállt. A futballpályák közelében mindenki által csak Csöpinek hívott támadó fradistaként is gólkirály lett, később pedig Cipruson és a Maldív-szigeteken is sikerült a legtöbbször a hálóba találnia. A legendás csatárral születésnapja alkalmából beszélgettünk.
- Isten éltesse! Hogyan telik ez a jeles nap?
- Köszönöm szépen, jól esik, hogy gondolt rám a Fradi-család. Délelőtt Mezőkövesden voltam edzést tartani, utána pedig párommal étterembe mentünk és ettünk egy finomat.
- Köztudott, hogy volt egy komoly betegsége, amiből sikerült felgyógyulnia. Ezek szerint minden rendben az egészségével?
- Igen, rendben vagyok. Fél évente járok kontrollra, vérvételre, az állandó ellenőrzés tehát megvan. Szerencsére a nővérem jó donor volt, az ő vérét használva egészségesen tudok élni.
- 1986-ban került a Fradihoz, kifejezetten azért, hogy enyhítse a csapat csatárgondjait. Milyen érzések kavarogtak önben, mikor először öltötte magára a zöld-fehér mezt?
- Gyermekkori álmom vált valóra azzal, hogy a Fradiban játszhattam. Végig kellett járnom a szamárlétrát, de végül összejött. Hálát adok a sorsnak, hogy fradista lehettem. Az NB I-ben pont a Fradi ellen, a születésnapomon mutatkoztam be, két évvel később pedig Dalnoki Jenő hívására, kétszeres NB II-es gólkirályként érkeztem a kilencedik kerületbe. Fantasztikus volt a ZTE elleni bemutatkozásom, három-nullra nyertünk, ebből kettőt én lőttem. A szurkolók az égbe dobáltak a meccs végén, felejthetetlen élmény.
A kétgólos újonc ünneplése. Feledhetetlen pillanatok
- Az első szezonjában rögtön a Fradi házi gólkirálya lett. Hogyan emlékszik vissza az idényre?
- Eredményes szezon volt, annyi tüske maradt csak bennem, hogy gólkirály is lehettem volna, ha nem sérülök le a szezon végén egy hónapra. Remek közösség volt akkoriban a Fradi, összetartó baráti társaság voltunk. Gyakran együtt töltöttük a szabadidőnket is, sokszor mentünk közösen nyaralni például. Szép évek voltak.
- Bár abban az évben lemaradt a gólirályi címről, de 1989/1990-ben ez is összejött, amikor 18 góljával kiérdemelte az aranycipőt.
- Igen, a bajnokság jól indult számomra abban az évben, kilenc meccs után hat góllal vezettem a góllövő listát. Következett egy nemzetközi meccs az Admira Wien ellen, ahol mi hagytuk el vesztesen a pályát. Rákosi Gyula engem tett meg bűnbaknak, így nem kaptam több lehetőséget ősszel. Tavasszal rögtön két góllal tértem vissza a csapatba és onnantól sikerült behúznom a gólkirályi címet.
- Később légiósnak állt, Szabadkán csak pár hetet töltött, majd Ciprusra igazolt. Milyen emlékei vannak arról a két évről?
- Csodálatosak, életem talán legszebb időszakát töltöttem Cipruson. Nagyon népszerű voltam, a mai napig ismerik a nevemet, emlékeznek rám. Rengeteg mai napig tartó barátságot kötöttem, gyakran visszajárok a szigetországba.
- Ezt követően a Maldív-szigeteken futballozott, ahol szintén gólkirály tudott lenni. Hogyan jött ez az egzotikus lehetőség?
- Vácon volt egy térdszalag-szakadásom, miután azon gondolkoztam, hogy végleg befejezem a futballt. Együtt jártam rehabilitációra a sportkórházba ifj. Temesvári Miklóssal, akinek az édesapja a Maldív-szigeteken edzősködött. Három évig volt szövetségi kapitány, negyedik évben pedig elvállalt egy klubcsapatot, az ő invitálására vágtam bele ebbe a kalandba. Nem bántam meg, jól sikerült az a szezon is. Később edzőként is visszatértem a szigetekre, lányom pedig jelenleg is ott él és dolgozik.
- Milyen a maldív labdarúgás színvonala?
- Nehéz összehasonlítani a hazai futballal. Volt, hogy játszottunk felkészülési meccseket szlovák elsőosztályú csapatokkal, nehezen bírtak velünk. Ügyesek, képzettek a maldívok, csak a párharcokban gyengébbek. De a délkelet-ázsiai futballban meghatározó szerepet töltenek be válogatott szinten is.
- Tegnap egyfajta előszülinapi ajándékként továbbjutott a Fradi a Magyar Kupában. Milyenek látja a mostani Ferencvárost?
- Gyerekkorom óta fradista vagyok, minden mérkőzést megnézek. Ha a munkám megengedi, akkor a stadionba is kilátogatok. Néztem a Kispest elleni meccset is, örültem a győzelemnek. Magabiztosan jutottunk tovább, a játékkal is elégedett voltam. Remélem stabilizálódik a csapat és ismét sikerül ismét megnyernünk a bajnokságot.
- Említette, hogy a mezőkövesdi utánpótlásban dolgozik. Hogyan lett Matyóföldön edző?
- Érdekes, hogy hogyan alakult ez. Feleségemmel Miskolcon élünk, én Kazincbarcikán kezdtem el edzősködni, voltam pályaedző, majd vezetőedző is. Tavaly lejárt a szerződésem, munkanélküli voltam. Épp bicikliztem Miskolcon, amikor összefutottam a mezőkövesdi sportigazgatóval, aki felajánlotta, hogy dolgozzak náluk. Elfogadtam az ajánlatot, jelenleg az U-13-as csapattal foglalkozom.
Edzői tanácsok Szűcs Mihálynak egy öregfiúk-meccs előtt
- Emellett a Fradi öregfiúk csapatát is ön vezeti. A bajnokság jövő hétfőn indul, a csapat a harmadik helyről várja a tavaszi folytatást. Milyen megérzései vannak a tavaszi szezonnal kapcsolatban?
- Ünnepnap számomra minden hétfő, amikor találkozhatok és edzést tarthatok a srácoknak. A legutóbbi négy évben mi voltunk a bajnokok, idén nem vezetjük a bajnokságot, de ettől függetlenül optimista vagyok, bízom benne, hogy ebben az évben is a mi nyakunkba kerül az aranyérem. A csapatunk kissé öreg már a vetélytársakhoz képest, a törzsgárda már ötven fölött van jóval, de ettől függetlenül remek csapatunk van.
Csermely Gergely
Fradi-ünnep Biatorbágyon
Öregfiúkcsapatunk március 5-én, szombaton Biatorbágyra látogat egy amolyan hírverő mérkőzés erejéig. A Zsámbéki-medencében található városban 15 órakor lépnek pályára az egykori kedvencek. Az FTC 1995-ös Bajnokok Ligája csoportkörében szerepelt együttesből féltucatnyian is zöld-fehér szerelést húznak, így például Szűcs Mihály, Telek András, Keller József, Lisztes Krisztián, Zoran Kuntics, Vincze Ottó. Persze, a hagyományoknak megfelelően a Ferencvárost ezúttal is több generáció tagjai képviselik.
Csányi Béla 32 bajnoki címével és kilenc világbajnoki elsőségével a Fradi legeredményesebb tekézője.
Szűr István kerékpárversenyző összesen 54 bajnokságot nyert a Ferencváros színeiben.
Kétszeres olimpiai bajnok vízilabdázónkkal, Fodor Rajmunddal beszélgettünk.
Kézilabdacsapatunk korábbi kiváló kapusával, Sugár Tímeával beszélgettünk.
Labdarúgócsapatunk korábbi kiváló támadója ma ünnepli hetvenedik születésnapját – SZÜLETÉSNAPI INTERJÚ!
Klubunk olimpiai bajnok vízilabdázójával, Székely Bulcsúval beszélgettünk.
Rátkai Lászlóval, VVK-győztes csapatunk játékosával beszélgettünk 78. születésnapja alkalmából.
Komáromi Tiborral, klubunk háromszoros világbajnok, olimpiai ezüstérmes birkózójával beszélgettünk.