2020. július 5.
Múltidéző: hihetetlen sztorik a BEK-menetelésről
Kézilabdázóink nemzetközi sikereire emlékező sorozatunk első részében az 1971-es BEK-ezüstről olvashatnak.

Sokszor, sok helyen szó esik arról, hogy a Ferencváros női kézilabdacsapata Európa legjobbjai közé tartozik, de ilyenkor legtöbbször csak a jelenre gondolunk. Pedig, ha hozzátesszük, hogy milyen tradíció és mennyi siker „rejtőzik” a szakosztály eddig megélt hetven évében, akkor még magasabb polcra helyezhetjük az FTC-t. Hiszen kevés klub tudhat magáénak a miénkhez hasonló történelmet, erre pedig igenis büszkének kell lennünk, és kötelességünk ápolni az emlékeket. Épp ezért korabeli beszámolók, tudósítások, fényképek és videók segítségével felidézzük a legnagyobb nemzetközi sikereket, azokat a sorozatokat, amikor az aktuális csapatunk legalább a döntőig eljutott.

Elsőként a Fradi 1971-es Bajnokcsapatok Európa Kupája-meneteléséről olvashatnak számos érdekességet.

A történet kiinduló pontjához egészen 1969-ig kell visszatekintenünk, ugyanis akkoriban még nem volt összhangban a magyar és a nemzetközi versenynaptár. A hazai bajnokságot tavaszi-őszi, míg a BEK-et őszi-tavaszi rendszerben bonyolították – s mert ebből következően az 1970/71-es BEK-idény rajtjakor az 1970-es bajnokság még javában tartott, az indulás jogát az 1969-es bajnoki címmel szerezte a Fradi. Akkoriban a Vasas és a veszprémi Bakony Vegyész számított itthon a legnagyobb riválisnak, a ’69-es aranyérem megszerzése pedig az utóbbi legyőzésével vált szinte biztossá.

A rangadó súlyát jól mutatta, hogy a Népsport korabeli beszámolója szerint 1969. szeptember 7-én, „vasárnap délelőtt kicsinek bizonyult az FTC Üllői úti pályájának a lelátója – a játékteret mintegy 4000 szurkoló övezte, de több százan a pálya körüli kerítés mentén maradtak.” A meccs aztán kiütéssel zárult, a Fradi úgy nyert 11-2-re, hogy a második félidőben (huszonöt perces volt egy játékrész) már nem is kapott gólt. Ma már szinte elképzelhetetlen, de akkor a bajnoki meccseket még jobbára a szabadban játszották, így eshetett meg például az is, hogy olykor a meccsekről szóló tudósítás a következőhöz hasonló felütéssel indult: „Rendkívül kellemetlen, hűvös időben kezdődött a rangadó.”

Határtalan balszerencse

A lényeg, hogy bajnoki aranyérmével együttesünk indulhatott a legrangosabb nemzetközi kupában, a BEK-ben, de a sorsolásnál igencsak pechesnek bizonyult.

„Határtalan balszerencse… Harmadszor is az SC Leipzig az FTC női kézilabdázóinak BEK-beli ellenfele” – a sorsolás másnapján ezzel a címmel közölt cikket a Népsport, csapatunk vezetőedzője, Elek Gyula pedig ekképp kommentálta az eseményt.

„Tizenhét európai ország bajnoka indul az idei küzdelmekben, s ez rekordlétszám. Ez öröm, nem úgy, mint a sorsolás ténye. A kupa története során harmadszor kerültünk össze az első fordulóban az NDK bajnokával, Európa talán legerősebb női klubcsapatával, az SC Leipzig- gel. Azt hiszem, ehhez nem kell különösebb kommentárt fűzni.”

A tizenhét csapat között találhattunk bolgárt, izraelit, hollandot és izlandit is, de a fiatalabb generációnak érdekesség lehet, hogy a Lokomotív Zágráb jugoszláv színekben indult, míg az NSZK és az NDK is nevezhetett egy-egy klubot a sorozatba. A kiírás értelmében egyenes kieséses rendszerben, oda-visszavágós párharcokban folyt a küzdelem.

Az első meccsen aztán általános megdöbbenésre a Ferencváros rögtön borította a papírformát. „A ferencvárosi együttes ezúttal nemcsak nagyszerű lelkesedéssel vívta ki minden elképzelést felülmúló sikerét. Az együttes kitűnő taktikája, s néhány játékos — elsősorban Hólyáné, Takácsné, Sterbinszky — átlagon felüli teljesítménye is jelentősen járult a hétgólos győzelemhez” – írta a Népsport.

(FTC – SC Leipzig 16–9, Játékcsarnok, 1500 néző. V: Orrligeainu, Curelea (mindkettő román).  FTC: Hólyáné — Bajcsevné 1, Zsidai 1, Szőkéné 2, Takácsné 7, Sterbinszky 5, Tőkéné. Edző: Elek Gyula.)

A visszavágó előtt az első meccs eredménye okán érthetően bátrabban számolgatott mindenki, de jellemző a Leipzig erejére, hogy a sajtó ekképp fogalmazott: „a budapesti hétgólos előny felcsillantotta a továbbjutás reménysugarát.” A kor körülményeit jól jelzi, hogy a felkészüléssel kapcsolatban kiemelték, a Bp. Honvéd előzékenysége következtében második hete minden délelőtt teremlehetőséghez jutott a gárda a Klapka utcában.

Az alapos felkészülés meghozta a gyümölcsét, hiszen, bár óriásit kellett küzdeni, és a visszavágón négygólos vereséget szenvedett csapatunk Lipcsében, összesítésben két góllal felülmúlta a jóval esélyesebb riválist.

Sokat kellett várni a táviratra

A siker komoly elismerést váltott ki, a Népsport a második kör sorsolásáról szóló beszámolójának a következő címet adta: „Pozsonyban mindenki az FTC-től félt”. A szerencse ezúttal kedvezett, hiszen a viszonylag szerényebb képességű izlandi bajnokot, a Fram Reykjavikot sodorta klubunk útjába.

„Érdekes módon mindenki tőlünk „rettegett” a szlovák fővárosban – mondta a sorsolás másnapján Elek Gyula. – A lipcseiek legyőzésével alaposan megnőtt a tekintélyünk. A számunkra csaknem teljesen ismeretlen izlandi bajnokcsapaton feltétlenül túl kell jutnunk. Nem tartunk pihenőt, mindennapos edzéssel készülünk az előreláthatólag január közepén sorra kerülő két találkozóra.”

A mérkőzések leszervezése aztán igencsak nehezen ment, az új év, 1970 első napjaiban a vezetőedzőnk arról számolt be, hogy bár december 17-én elküldték az izlandiaknak az időpontjavaslataikat, nem kaptak választ, és a megismételt táviratra sem érkezett felelet.

Január 7-én végül megírta ellenfelünk, hogy nem fogadja el a javasolt időpontokat, hanem később (amúgy a magyar válogatott edzőtábora idején…) kívánja lejátszani az összecsapásokat – és mindkettőt hazai pályán. A vezetőség elfogadta a feltételeket, hogy végre valahára sor kerülhessen a mérkőzésekre, amelyek egyébként végül kevesebb izgalmat hoztak, mint a szervezés.

1971. január 28-án az 1 Forintba kerülő Népsportban arról olvashattak a szurkolók, hogy az Izlandba útra kelő ferencvárosi küldöttségnek tagja Elekné Rothermel Anna (képünkön balra) is, sőt, ha Hólyáné sérülése nem jön rendbe, akkor pályára is lép a világbajnok kapus. Ez „csupán” azért számít(ott) meglepőnek, mert 1970. november 5-én, vagyis jó két és fél hónappal korábban adott életet bizonyos Gábor nevű gyermekének… Az elődöntőbe kerülés már az első meccsen eldőlt, 21-5-re nyert a Fradi, a három nappal későbbi, 19-5-tel végződő visszavágó már csak formalitás volt, és Eleknének nem is kellett kapuba állnia. A párharccal kapcsolatban a hazatérést követően Takácsné megjegyezte, „Annyi pofont kaptunk a két reykjaviki találkozón, mint idehaza egy egész bajnoki idényben…”, s ezt egyébként az izlandi újságok is sérelmezték tudósításaikban.

Jöhettek a dánok!

1970. február 5-én Elek Gyula jegyzett cikket a sportnapilapban, egészen pontosan az ő „távbeszélő jelentését” vetették papírra az előző napi sorsolásról. A mieink a dán bajnok Koppenhágát kapták ellenfélül az elődöntőben, a hazai szurkolók pedig az eddigi eredménysoron, illetve a Szpartak Kijev elkerülésén fellelkesülve szinte csak legyintettek a következő riválisra. Elek Gyula a felkészülés közben, illetve az egy évvel korábban a dánok ellen mérkőző Vasas edzője, Fleck Ottó is jelezte azért, hogy pórul járhat a Fradi, ha lebecsüli az 1965-ös BEK-győztes Koppenhágát. Sőt, az angyalföldiek trénere meg is osztotta tapasztalatát legendás edzőnkkel.

A Koppenhága hazájában nagyjából verhetetlen volt akkoriban, 1951 és 1970 között tizenötször nyert bajnokságot a BEK-arany mellett, és a ’71-es gárda jó néhány tagja már a ’62-es vb-döntős dán válogatottban is húzóember volt – vagyis idősebb, rutinos játékosok alkották a keretet. Épp ez utóbbi miatt javasolta Fleck, hogy nagy iramot diktáljon a Fradi, s így lehet esélye a roppant labdabiztos Koppenhága ellen.

A párharc első ütközetét Budapesten rendezték, méghozzá ma már elképzelhetetlen módon, reggel 9 órakor, ugyanis a dánok csak szombaton későn érkeztek, és vasárnap viszonylag korán indultak haza. Ha nem lett volna elég meglepő ez az időpont, akkor azt is hozzátehetjük, hogy az előmérkőzést, az FTC – Bp. Vörös Meteor férfi találkozót 7:30-kor kezdték…

A dánok menetrendszerint, és szerencsére nagy mellénnyel érkeztek Ferihegyre – Linda Sörensen még meg is magyarázta, hogy miért: „Nekünk mindig jól ment a magyarok ellen!” – de szerencsére lógó orral távozhattak másnap.

1971 februárjának utolsó napján, vasárnap reggel már ki se nyitottak a pénztárak, minden belépő elkelt, és a hóvihar, illetve a hajnali kezdés ellenére reggel hét órakor sorban álltak a szurkolók a Játékcsarnok bejáratánál. A zsúfolt lelátón helyet foglaló nézők mellett még százezrek láthatták a televízió jóvoltából, hogy idegesen kezdtek a csapatok. A tét meglátszott a játékosokon, meg talán a labdával történt huzavona is – a játékvezetők nem engedték, hogy a mi labdáinkkal játszanak, mert két centivel nagyobb volt a szabványnál és fehérre is festették, végül a dánoké megfelelőnek bizonyult. A mieink nyugodtak meg gyorsabban, és a 13. percben már 5-0-ra vezettek! 5-3-nál után fontos volt Sterbinszky és Takácsné gólja, a szünetet követően pedig eldőlt, hogy az odavágót megnyerjük. Elekné ezúttal már pályára lépett, és kiválóan védett, támadásban Sterbinszky Amália volt a legveszélyesebb, az ötször eredményes Takácsné meg a leggólerősebb. A 14-7-es végeredmény bizakodásra adott okot, de a dánok az előző körben is jelentős, négygólos hátrányt tudtak eltüntetni a román bajnok Temesvár ellen. Na, meg a vendég edző, Hans Jansen is kijelentette az újságíróknak: „Jobb volt a Ferencváros, nem győzhettünk, de nem adjuk fel!”

„Soha többé ilyen 25 percet!”

Önbizalommal telve kelt útra a visszavágóra a Fradi küldöttsége, Elek Gyula például egynapos vonatos utazásra és biztos továbbjutásra készült. Ehelyett két nap múlva érkezett Koppenhágába a csapat, ráadásul a találkozó helyszínére is igen későn toppantak be a lányok, ugyanis a szállodából először rossz csarnokba vitte őket a taxi. Alig tíz perc jutott így a bemelegítésre, ami meglehetősen idegessé tette a csapatot – talán ezzel is magyarázható, hogy az első félidőben sok ziccert rontott. A 2-1-es állás a szünetben ennek ismeretében még rendben volt, a második játékrész azonban nagyon rosszul sikerült.

Bár egyenlítettünk, a 48. percben már 9-3 volt a dánok javára, vagyis egyetlen gól maradt az összesített Fradi-előnyből. A következő támadásnál Takácsné a kapufát találta el, ebből leindítottak minket a hazaiak, de Elekné nagy bravúrral hárította a tiszta gólhelyzetet. Az utolsó percben Csiha bombagólja látszólag nyugtatóként hatott, hiszen eldőlt, hogy az FTC bejutott a BEK-döntőbe, de a lefújás után ennek ellenére is többen zokogtak a vendég öltözőben.

„A második félidőre úgy emlékszem, mint legrosszabb álmaimra – mondta Elek Gyula a Népsportnak. – (…) Még nem láttam ennyi hibával játszani a csapatot! A mérkőzés utolsó két perce volt a legfélelmetesebb. (…) Phü, nagyon megizzadtam!”

Az évszázad legjobb játékosa döntött

A hazatérő csapatot ezrek várták a Keleti pályaudvaron, s ekkor már természetesen örülni is tudtak a játékosok a világraszóló sikernek. A fináléban a szovjet kirakatcsapat, az Európa legjobbjának tartott Szpartak Kijev várt a Ferencvárosra.

„Ellenük sikerrel helytállni az egyesület és a magyar kézilabdasport nagy dicsősége lenne” – érzékeltette az esélyeket Elek-mester, aki abban bízott, hogy a kor legjobb játékosa, Turcsina szülése után még nem lép pályára. A döntőt Pozsonyban rendezték, a helyszínre pedig az IBUSZ három különjárata szállította a szurkolókat.

A szakértők már a mérkőzés előtt arról beszéltek, hogy az FTC az 1970/71-es BEK-sorozat legnagyobb bravúrját vitte véghez a döntőbe jutással, de azt sem zárták ki, hogy az aranyérem is Budapestre kerül.

A mieink kezdték jobban a finálét, 1-0-ra, majd a tizenhatodik percben már 3-1-re is vezettek, amikor a szovjet edző, Igor Turcsin döntő jelentőségű cserére szánta el magát. Pályára küldte a csaknem egy évet kihagyó feleségét, aki előbb okos bejátszásaival, majd három góljával döntő érdemeket szerzett abban, hogy a Szpartak megfordította az állást és elhódította a BEK-trófeát.

„Egy éves se voltam még a döntő idején, ezért nem is emlékszem semmire, csak arra, amit apukám később mesélt róla – mondta érdeklődésünkre Elek Gábor. – Azt tudom, hogy dühös volt magára, mert úgy érezte, hibázott: nem készült arra, hogy Turcsina pályára lép majd a hosszú kihagyása után. Azt érdemes tudni, hogy a Szpartak akkor még a mostani ETO-nál is jobban dominált a mezőnyben, Szinaida Turcsinát pedig később a szakírók a huszadik század legjobb női kézilabdázójának választották…”

Ezüstéremmel zárta tehát a Ferencváros az 1970/1971-es BEK-idényt, s ezzel klubunk kézilabda szakosztályának egyik legnagyobb sikerét vitte véghez az Elek Gyula által irányított csapat. A Népsport a visszapillantójában ugyan megjegyzi, hogy „összképében régen volt ilyen gyenge az FTC”, a drukkerek „Jó volt, lányok! Nem baj, lányok!” kiabálással vigasztalták a csapatot. Évekkel később, látva, hogy a Szpartak még sorozatban kétszer megállíthatatlannak bizonyult, illetve, hogy a ’80-as évek végéig mindösszesen 13-szor jutott fel a csúcsra, talán még értékesebbé vált az ezüstérem.

 

Út a döntőig: FTC–Leipzig (NDK-beli) 16–9, 7–11; Fram Reykjavík (izlandi)–FTC 5–21, 5–19; FTC–HG Koppenhága (dán) 14–7, 4–9.

DÖNTŐ (POZSONY)

SZPARTAK KIJEV–FTC 11–9 (7–4)
KIJEV: Sensztyuk – Kacsova, Zaharova 2, MARSUBA 2, Lozbina, Sevcsenko 1, BOBRUSZ 2. Csere: TURCSINA 3, Vlaszova 1.
Edző: Igor Turcsin
FTC: ELEKNÉ – Tőkéné 2, Csiha 1, Szőkéné 2, Takácsné 1, Sterbinszky 3, Bajcsevné. (Csere nem volt.)
Edző: Elek Gyula

Cikkajánló

Változott két mérkőzésünk kezdési időpontja

Módosult női kézilabdacsapatunk Vác és Békéscsaba elleni bajnokijának kezdési időpontja.

Nagy kihívás volt az ősz, de sikeresen zártuk

Sok nehézséget okozott az extrém rövid felkészülési időszak, de lépésről lépésre fejlődött a csapat.

Az év kézilabdázója díj: taroltak a Fradi-játékosok

Klujber Katrin, Simon Petra és Imre Bence is elismerést kapott a Magyar Kézilabda Szövetségtől.

Igazi példaképek: Eb-bronz után egyetemi vizsga jött

Simon Petra hétfőn reggel nyolckor, Márton Gréta „csak” hétfőn délután írta az Eb utáni első vizsgáját.

„Biztos, hogy a felső polcra kerül az Eb-bronzérem!”

A friss EB-bronzérmes Klujber Katrin a Bécsből érkező buszról leszállva nyilatkozott a FradiMédiának – VIDEÓ!

"Szavakba se tudjuk foglalni azt, hogy mi van bennünk"

Az öröm szavai - a fantasztikus bronzmérkőzés után beszéltek játékosaink az érzéseikről - VIDEÓ!

Megvan! Eb-bronzérmes a magyar válogatott!

Klujber Katrin kilenc gólt lőtt a franciáknak, a magyar válogatott tizenkét év után szerzett érmet.

Klujber és Simon is bekerült az Eb álomcsapatába

A vasárnap záródó Európa-bajnokság All Star csapatába két ferencvárosi kézilabdázót is beválasztottak.

close
Facebook Youtube Instagram TikTok
Viber Spotify Linkedin