A liga menedzsmentjének döntése értelmében a korábban megszokotthoz képest néhány héttel később, várhatóan szeptember végén, október elején rajtol majd el a férfi jégkorong Erste Liga 2023/24-es idénye. Ez nem csak azt jelenti, hogy a magyar bajnoki címet zsinórban ötször elhódító csapatunk tagjainak a szokásosnál egy picivel több idő jutott nyári pihenésre, feltöltődésre, hanem azt is, hogy a szakmai stáb is ki tudja használni, és természetesen ki is használja a rendelkezésre álló pluszidőt, hogy minél alaposabb legyen a játékosok egyénre szabott felkészülése az előttük álló kihívásokra. Idén is az FTC-Telekom erőnléti edzője, Kiss Áron vezetésével zajlik a nyári alapozó munka, akit arról kérdeztünk, ebben az időszakban mi kerül fókuszba az edzések során, és hogyan élnek a több idő adta lehetőséggel.
- Idén a szokásosnál hosszabb a jeges edzések nélküli nyári időszak, de természetesen ez nem jelenti azt, hogy ne folyna ezúttal is kemény alapozó munka. Ilyenkor mi kerül leginkább fókuszba?
- A korábbi évekhez hasonlóan már megkezdtük az alapozó időszakot, elsősorban hozzászoktató edzésmunkával, hiszen azért a legtöbben nyári pihenőből érkeztek a konditerembe. Azt mondhatom, hogy összességében szerencsés a hosszabb, megnyúlt felkészülési időszak számunkra, hiszen így az eddigiekhez képest kicsivel többet tudunk foglalkozni az egyéni igényekkel, ha például valakinek esetleg plusz izomtömegre van szüksége, akkor ennek a felépítésére egy hónappal több időnk van, vagy ha valakinél sérülést, korábbi fájdalmat kell kezelni, azzal is tudunk többet dolgozni, ebben most is nagy segítségemre van gyógytornász-fizioterapeutánk, Dr. Vásárhelyi-Nagy Ildikó. Nem feltétlenül rossz tehát a szezonkezdés kitolódása, igaz, a motiváció fenntartása egy sarkalatos kérdés így, ez pedig kihívások elé állít bennünket is, a játékosok ugyanis természetesen a jégen, elsősorban meccskörülmények között érzik magukat igazán elemükben, de azért igyekszünk ezt a szituációt jól menedzselni.
- Hogyan épül fel, miből áll össze a csapat előszezonbeli edzésterve
- Nyári pihenőből megérkezve először minél többféle mozgásmintát alkalmazva, kisebb ellenállásokkal kezdjük meg a munkát. Fontos, hogy újra elővegyük azokat a mozdulatokat, azokat a gyakorlatokat és begyakoroljuk a létező legjobb kivitelezéssel őket, amelyeket már a szezonban is csináltak a játékosok. Hosszabb pihenő után elsősorban az a fontos, hogy hozzászoktassuk a mozgatórendszernek nem csak az aktív, de a passzív részét is, tehát az ínakat, szalagokat, ízületeket a mozgáshoz és a külső ellenállásos terheléshez. Ezt követően van egy pici mennyiségi növelés, majd haladunk a nagyobb intenzitás, a nagyobb súlyok, a maximális erőfejlesztés és a robbanékony erőfejlesztés felé. Ez lényegében nem változott az eddigiekhez képest, csak, ezúttal közbe tudjuk szúrni a korábban már említett plusz egyhavi munkát, ami nagy segítség.
- Évek óta figyeled már a játékosok értékeinek alakulását, amelyekhez a szezon előtt és közben tartott felmérőkkel jutsz adatokhoz. Mik azok, amikben ebben az időszakban tudnak inkább fejlődni, talán az említett több időnek, nagyobb odafigyelésnek köszönhetően és mi az, amiben a szezon közben szoktak inkább előrelépni?
- Amely téren fejlődnek ilyenkor a srácok, az elsősorban az általános mozgásminták területe. Hétről hétre, hónapról hónapra mindig egy picit kiegyensúlyozottabb, szimmetrikusabb mozgásra képesek ennek a munkának köszönhetően. Az aszimmetria kezelése egy fontos kérdés ilyenkor, hiszen a szezon közben ez a képesség egy picit szét fog majd hullani, köszönhetően annak, hogy jégkorongozókról beszélünk, vagyis az egyik oldal sokkal dominánsabban lesz majd terhelve. Ezt próbáljuk most megalapozni itt, a szezonon kívüli munkával. Majd ahogy jönnek a meccsek a szezon során, egyre inkább a specifikus képességek, sportágspecifikus dolgok fognak fejlődni, miközben az általános dolgok mondhatni minimálisan visszafejlődnek. De pont az a célunk, hogy ezt féken tartsuk majd a szezon közbeni erőnléti edzésekkel. Összefoglalva, talán az általános atletikus képességek azok, amiket nekünk ilyenkor kiemelten fejleszteni kell. Ezek fogják majd kiszolgálni a sportági munkát és viszik majd közelebb a játékosokat ahhoz, hogy minél jobb teljesítményt nyújtsanak a jégen. De ez az általános munka nagyon fontos, nem csak az aszimmetria kezelése, hanem az úgymond „minél magasabbra építhető vár” érdekében is. A maximális erő és a robbanékony erő fejlesztése, és ahogy ez majd összeáll a speciális munkával, amikor már jeges edzések is lesznek, ez egy komolyan megtervezett folyamat kell, hogy legyen. A nyári időszakban is fontos, hogy összefogjuk a stábtagokkal, Fodor Szabolccsal, Yul Hennellyvel karöltve a srácokat, hogy egy irányba tartsunk, és majd nagyjából azonos szinten kezdhessék meg a jeges munkát.
Felnőtt férfi jégkorongozóink vasárnap a nagy rivális csíkszeredaiakkal találkoznak a Tüskecsarnokban.
Férfi jégkorongozóink 5-1-s vereséget szenvedtek a DEAC otthonában.
Férfi hokisainknál változatosak a karácsonyi szokások, de akárhol legyenek, a kedvencek mindenhol megvannak.
Az Erste Liga-nyitány után újra a DEAC otthonába utaznak magyar bajnok hokisaink.
Férfi jégkorongozóink 2-0-ra nyertek a Dunaújvárosi Acélbikák ellen a Tüskecsarnokban.
Magyar bajnok hokicsapatunk a DAB csapata ellen zárt a nemzetközi szünet előtt, most őket fogadja elsőként.
A 2024-és naptári év utolsó hazai Erste Liga-mérkőzésén ünnepi tematikus napot tart jégkorongszakosztályunk.
A magyar U20-as férfi jégkorong-válogatott az utolsó meccsén 7-4-re kikapott a házigazda szlovénoktól.