2019. március 26.
Az első nincs meg, a Csíkszereda került előnybe
Férfi jégkorongcsapatunk hazai jégen 7-3-as vereséget szenvedett a bajnoki döntő első meccsén.

A záróvizsga van előttünk - így fogalmazott vezetőedzőnk, a felnőttcsapat élén eltöltött első évében a Ferencvárost 19 év után ismét bajnoki döntőbe vezető Fodor Szabolcs az Erste Liga hivatalos honlapjának a Csíkszereda elleni, négy győzelemig tartó finálé első mérkőzése előtt.

És valóban - más idők jártak még 1997-ben, amikor utoljára bajnoki döntőt nyert a Fradi, vagy 2000-ben, amióta utoljára eljutott a végjátékig. Akkor még nem volt MOL/Erste Liga, csak OB I, az erdélyi, és néha felvidéki, esetleg román vagy szerb csapatok csatlakozásával kiegészülő regionális liga 2008-as elindulása óta pedig még a rájátszás első körét sem sikerült túlélni, egészen mostanáig. Most viszont, ha már itt voltunk, kihasználtuk a jól sikerült, megnyert alap- és középszakasz adta első kiemelést, és a pályaelőnyöket, és söpréssel jutottunk túl a Vienna Capitals II-n és a DEAC-on is. Ráadásul, amióta működik a liga, az OB I a ligába integrálva kerül kiírásra, a hazai csapatok MOL/Erste Liga meccsei egyben bajnokik is, így pedig az a furcsa helyzet állt elő, hogy bár a nagy, az igazi döntő még csak most kezdődött, a Fradi az utolsó versenyben lévő magyarországi együttesként már magyar bajnoknak mondhatja magát, története során 26. alkalommal. De hogy lesz-e Erste Liga-győztes is, ez volt a nagy kérdés, ehhez azonban a Sportklub Csíkszeredán kell négy győzelemig tartó szériában felülkerekedni.

A széria első mérkőzését rendezték kedd este Pesterzsébeten, ahol olyan dolog történt, amilyenben korábban még nem volt része a jégcsarnoknak, amióta a zöld-fehérek albérletéül szolgál: elővételben elkelt az összes belépő, így csordultig telt lelátók előtt kezdődött meg a szezon két legjobb csapatának első összecsapása.

Ahogy a korábbi pesterzsébeti Fradi-Sportklub meccseken, úgy megpróbáltak a mieink most is hamar dominálni, ez azonban nem jött össze, a liga egyik legerősebb légiós támadósorával megerősített csíkiak is remekül beleálltak a meccsbe, szorosan védekeztek, és egyetlen négyzetcentiméternyi helyet sem hagytak a ferencvárosi játékosoknak a kibontakozásra. Az látszott, hogy nem akarják elrohanni a meccset, sőt, inkább arra épül a taktikájuk, hogy hagyják a mieinket a hazai közönség előtt támadni, és a saját fegyverünket fordítják ellenünk a villámgyors, pontos kontrákkal. Ez sajnos be is jött nekik, a 6. percben egy ilyen végén szerzett vezetést Becze a vendégeknek, majd egy perccel később késleltetett emberelőnyből Valchar is egy hasonló akciót fejezett be - hidegzuhany, kettővel vezetett a Csíkszereda. Nagyon enyhén fogalmazunk, ha kijelentjük, hogy nem ilyen kezdésről álmodtunk, és kicsit nyögvenyelőssé is vált a mérkőzés, a Sportklub játékosai magabiztosan rombolták a kibontakozó akcióinkat. A 8. perc elején viszont Hegyi lőtt, az még kijött Lundströmről, a lecsorgót viszont Walls bekotorta a kapus lábvédői között - ilyen hosszú másodpercek talán még nem teltek el a szezonban, mint most, amíg a gólvonalon túlra került a korong... Elképesztően kellett ez a gól, nehéz helyzetből jöttünk vissza a mérkőzésbe. Ez akár gyorsan meg is törhetett volna, Perriert ugyanis kiszórták, emberelőnybe került a Sportklub, de fél percre rá Taratuhin akadályozott, így négy a négy ellen mehettek a felek. Ez nekünk hozhatott volna szerencsét, Nagy Gergő ugyanis egy gyönyörű szóló után közel járt az egyenlítéshez, Lundström azonban lábbal bravúrral védett. Sajnos ezután nem tudtunk döntő fölényt kiharcolni, a csíkiak játszották tovább a nagyon stabil, gyors kontrákra épülő játékukat, és az utolsó három percben a lerohanásokból két nagy helyzetük is volt. Előbb azonban Arany védett nagyot, majd Valchar lőtte mellé a ziccert, így maradt a vendégek egygólos vezetése az első szünetre. (1-2)

A második harmadra éreztük, hogy sebességet kell váltani, neki is rontottunk ellenfelünknek, és Roczanov Dezső remek lövésével már két perc elteltével egyenlítettünk! Sőt, kihasználva, hogy a Sportklub talán először a meccs során kissé megzavarodott, a 25. percben a vezetést is átvettük, Pavuk lőtt éles szögből nagyon szép gólt! Szinte hihetetlen módon nem tudtuk megbecsülni a vezetést, a vendégek megszerezték a buli után a korongot, Bíró Tamás pedig elrohant, és mindössze 12 másodperc elteltével egyenlített, Aranynak nem volt szerencséje. Sőt, pontosan egy perccel később Gecse lőtte meg a kék vonal közeléből a rövid sarkot, a korong pedig utat talált a hálóba. Hiába vigasztalták a rutinos társak Aranyt, és hiába védekeztük ki Pavuk kiállítását, a 28. percben jött egy újabb talán-talán védhető gól, 5-3-ra vezetett a Csíkszereda, Fodor Szabolcs pedig úgy döntött, kapust cserél. Pleszkánnak nagyon nem volt egyszerű dolga, régen állt éles mérkőzésen a kapuvasak között, most viszont rögtön az Erste Liga döntőjében kellett ismét bizonyítania - mikor is mutathatja meg, milyen fából is faragták, ha nem most! Rögtön meg is kapta a "bemelegítő" lövéseket, de hamar meccsbe került, és nagyokat védett. A túloldalon is adódott néhány lehetőség, ám vagy Lundström védett, vagy remek blokkokat kapott. A játékrész utolsó percében még kaptunk egy emberelőnyt, Bjelovot szórták ki akasztásért, és végre beleremegett a csarnok a "Hajrá, Fradiba", de nem sikerült a szépítés. Amennyire biztató volt a harmad első fele, annyira sikerült szinte néhány akció alatt "beleszaladni a késbe", de nem volt szabad összetörni, húsz perc több, mint elegendő idő két gólnyi hátrány ledolgozására. (3-5)

A záró harmad elejét áthúzódó emberelőnnyel kezdhettük, meg is próbáltuk megnyomni, azonban a legveszélyesebb lehetőség, Nagy Gergő távoli lövése kevéssel, de a hosszú sarok mellett csattant a palánkon. Közben a vendégeknek kicsit át kellett variálniuk a soraikat, kiderült ugyanis, hogy a második játékrészben egy ütközésnél vállsérülést szenvedett Fodor Csanád nem tudta folytatni a mérkőzést, a mentősök kíséretében hagyta el a csarnokot. Egyértelműen látszódott, hogy megpróbáljuk megragadni az utolsó esélyeket, és még az eddigieknél is nagyobb lendülettel álltunk bele a harmadba, sokkal többet volt a mieinknél a korong, az első öt percben a csíkiaknak mindössze néhány hamar elhaló kontrára futotta. Az átütő erő azonban valahogy továbbra is hiányzott a mai napon a mieink játékából, sőt, a saját dolgunkat is megnehezítettük: a nagy lendülettel érkező Pavuk fejjel beleállította hátulról a saját kapujába Farkas Tamást, és hiába állt meg azonnal és kért elnézést, megkapta érte a kiállítást. Legalább az emberhátrányos védekezésünk ezúttal is remekül működött, a Sportklub nem jutott nagy helyzethez, de nekik ez is elég volt, ugyanis újabb két perc telt el a harmadból, és már csak 13 perc volt hátra a mérkőzésből. Sőt, néhány másodperccel később következhetett az újabb vendégelőny, Rantanen ugyanis úgy tarolta le a kilépő Beczét, hogy a csíki közönségkedvenc ráadásul még Pleszkánra is kellemetlenül esett rá, újra öt a négy ellen kellett védekeznünk. Megint remekül védekeztünk, az emberhátrányos speciális játék továbbra is nagyon jól ment, majd fél perccel a hátrány lejárta előtt Valchar követett el kissé felesleges gáncsolást, jöhetett a négy a négy elleni játék, majd másfél perc emberelőny. Kulcspillanataihoz érkezett a mérkőzés, sikerült felállnunk a vendégek harmadában, ám az első távoli lövésünket Lundström lekapta. Kärmeniemi után Perrier is bombázott, sajnos mellé, majd kiütötték a harmadból a korongot, ezután pedig a vendégek kapusa kapott remek blokkot, végül sajnos lejárt a kiállítás, újra egyenlő létszámban mehettek a felek, és már csak 9 perc maradt a meccsből. A Sportklub elkezdte azt játszani, amit kell, igyekezett a korongszerzésekből minél több időt elöl tölteni, és már magasan, a felezővonalon túl széttördelni az akcióinkat. Sőt, egy eladott korong után újra a csíkiak találtak be, Becze tette Papp Szabolcs elé, aki élt a kínálkozó lehetőséggel, és eldöntötte a mérkőzést. Kevesebb mint öt perccel a vége előtt még úgy tűnt, felcsillan a remény, egy megpattanó korong ugyanis Lundström felett nagy ívben a csíki kapuba hullott, ám gyanús volt, hogy középen beleértek, és magas bot miatt videózás után érvénytelenítették is a találatot, maradt a 6-3-as vendégvezetés. Becsületünkre legyen mondva, 2:43-mal a vége előtt egy csíki harmadbeli bulinál, Taratuhin kiállítása után lehoztuk a kapust, és üres kapuval támadtunk emberelőnyben hat a négy ellen, sőt, még lövés is akadt, de Kärmeniemi két bombájából az egyik mellé ment, a másikat Lundström fogta. Ezután viszont Részegh Tamás 1:46-tal a vége előtt ellopta a korongot, végigszáguldott vele, és az üres kapuba helyezte, végleg lezárva ezzel a nyitott kérdéseket.

A Sportklub Csíkszereda ezzel 7-3-ra nyerte meg a párharc első mérkőzését, és elvette a Ferencváros pályaelőnyét. Ezzel megszakadt a rájátszás eleje óta tartó remek sorozatunk, elszenvedtük az első vereségünket az idei playoffban. Nagy baj azonban nincs, rögtön lehet javítani egy nappal később, szerdán 20.00-tól, szintén Pesterzsébeten.

A mérkőzést követő sajtótájékoztató Becze Tihamér és Fodor Szabolcs részvételével:

A mérkőzés összefoglalója:

Jégkorong, Erste Liga, rájátszás, döntő, 1. mérkőzés
FTC-Telekom - Sportklub Csíkszereda 3-7 (1-2, 2-3, 0-2)
FTC-Telekom: Arany (Pleszkán) – Jászai, Perrier, Nagy G., Pavuk, Walls – Hegyi, Sarcia, Switzer, Tóth A., Tóth Ri. – Kärmeniemi, Rantanen, Farkas S., Roczanov, Tóth G. – Boros, Pozsár, Dósa, Hardi, Rafaj. Vezetőedző: Fodor Szabolcs.
Sportklub Csíkszereda: Lundström (Onodi) – Bjelov, Papp Sz., Fodor Cs., Krasznoszlobodszev, Taratuhin – Gecse, Salló, Részegh T., Rokaly Sz., Valchar – Farkas T., Sulakov, Becze, Bíró T., Casaneanu – Győrfy, Horváth, Rokaly N. Vezetőedző: Hozó Levente.
Gólszerzők:
Walls (07:58, Hegyi), Roczanov (22:08, Hegyi, Farkas), Pavuk (24:42, Walls, Nagy G.), illetve Becze (05:41, Casaneanu), Valchar (06:38, Rokaly Sz.), Bíró T. (24:54), Gecse (25:54, Rokaly Sz., Valchar), Sulakov (28:51, Rokaly Sz., Részegh T.), Papp Sz. (51:53, Becze), Részegh T. (58:14, Rokaly Sz., Sulakov)
A párharc állása: 1-0 a Sportklub Csíkszereda javára

Ponterős finn hátvédet igazoltunk

Magyar bajnoki címvédő férfi jégkorongcsapatunknál folytatja pályafutását a finn védő, Paavo Tyni.

Az AHL-ből érkező amerikai támadót igazoltunk

Magyar bajnoki címvédő férfi jégkorongcsapatunknál folytatja pályafutását az amerikai center, Robbie Payne.

Finnországból hazatérő fiatal védővel erősítünk

Magyar bajnoki címvédő férfi jégkorongcsapatunknál folytatja pályafutását Farkas Boldizsár.

Fiatal játékos érkezik a DVTK Jegesmedvéktől

Magyar bajnok férfi jégkorongcsapatunknál folytatja pályafutását a miskolci nevelésű Mattyasovszky Gergely.

A DVTK-tól igazoltunk támadót

Magyar bajnok férfi jégkorongcsapatunk megállapodott a DVTK Jegesmedvék csatárával, Valentin Razumnyakkal.

„nekem is kötelességem a maximumot nyújtani”

A nyári időszakban előtérbe kerül a rehabilitáció, amelyről dr. Vásárhelyi-Nagy Ildikót kérdeztük – INTERJÚ!

Távozik Boros Dániel

Hat ferencvárosi szezon után nem hosszabbít szerződést férfi jégkorongcsapatunk védője.

Yanick Turcotte távozik a Ferencvárostól

Jégkorong szakosztályunk nem hosszabbított szerződést a tavaly novemberben érkezett kanadai támadóval.