A curling nagyon régi játék, már a XVI. században játszották Skóciában, ahol nemzeti sportnak tartják. Az is tény, hogy ugyanebben az időben a kontinensen, Hollandiában is ismerték, amiről Pieter Bruegel holland festő 1565-ben festett képének (Winter Landscape with a Bird Trap) egy részlete is tanúskodik.
Első írásos említése 1540-ből, Skóciából származik, amikor John McQuhin, Paisley közjegyzője ír a játékról. Maga a curling szó nyomtatásban 1620-ban jelent meg először, természetesen Skóciában, Henry Adamson skót költő versében. Maga a szó a curl igéből képződik, a kő mozgását írja le. A skóciai Kilsyth-ben is már a XVI. század közepétől játszották a játékot, majd 1716-ban létrehozták az első curling klubot, melynek neve Kirsyth Curling Club volt. Ekkor még nem voltak hivatalos szabályok, azokat több, mint száz év múltán írták meg, amikor 1838-ban Edinburgh-ban megalapították Royal Caledonian Curling Clubot.
Már 1924-ben bemutatkozott a téli olimpiai játékokon, majd hosszú szünet után, 1998-ban került vissza az olimpiák műsorába, azóta állandó sportág ott. Magyarországra viszonylag későn érkezett meg, az önálló szövetséget 1989-ben alapították meg, hivatalos magyar bajnokságokat 2003 óta tartanak.
A Ferencvárosi Torna Club curling szakosztálya 2008.02.24-én jelentette be a megalakulását. Hazai szinten élversenyzők igazoltak akkor a Fradiba, bízva abban, hogy a legendás Fradi-család ereje kihat az ő teljesítményükre is. Arra a teljesítményre, amelyre az kell, hogy jellemző legyen, hogy a Ferencváros keretein belül egyre nagyobb sikereket érnek el, először idehaza, majd később nemzetközi szinten is. Az FTC vezetőinek nem titkolt szándéka volt a szakosztály létrehozásával az, hogy csakúgy, mint a múltban, az FTC neve ismételten lendületet adjon egy fiatal sportág hazai elterjedésének, öregbítve ezzel a zöld-fehér hagyományokat.
A tervekből, a megfogalmazott célokból gyorsan valóság lett, hiszen az FTC felnőtt férficsapata már a megalakulás évében, 2008-ban elhódította a Magyar Kupát. Az első címnyertes csapat összeállítása: Besnicz Péter, Deák György, Hall Krisztián, Sárdi Péter.
Egy év múlva megismételték a kupagyőzelmet, ekkor már az FTC Tigers néven szereplő csapat nyert, melynek összeállítása Ézsöl Gábor, Fazekas Bence, Hall Krisztián, Huszlicska Dávid, Szabad Tamás volt.
A 2009-es év azonban nemcsak a kupagyőzelem megismétlésétől volt nevezetes, megszülettek az új szakosztály első bajnoki címei is.
Patonai Ágnes és Sárdi Péter a vegyes párosok országos bajnoki címét nyerte meg, Ézsöl Gábor és Huszlicska Dávid pedig a vegyes csapatbajnokságot nyert alakulatnak voltak az FTC részéről a tagjai.
A jó indulást néhány év ’aranyszünet’ követte, ami azt jelenti, hogy a bajnokságokon és a magyar kupa versenyein nem születtek fradista győzelmek, de ez nem azt jelentette, hogy megállt az élet a szakosztályban. Versenyzőink számtalan egyéb versenyen szerzett trófeával tudatták a hazai curling társadalommal, hogy léteznek, aztán 2014-ben újra beindult az aranyak termelése is. Megint egy Magyar Kupa győzelem jelentette az „újraindulást”. A Fóti Balázs, Fóti Gábor, Rókusfalvy Orsolya, Rókusfalvy Zsombor, Szabad Tamás összetételű FTC Jégmadarak nevű alakulat nyert.
És ahogy azt tették néhány évvel korábban, egy esztendő múltán 2015-ben ismételtek. Ekkor Ézsöl Gábor, Fóti Balázs, Fóti Gábor, Riesz Gábor, Szabad Tamás, Varga Balázs volt a csapat összeállítása.
Az alakulat ezúttal egyben maradt, így a siker nem maradhatott el a bajnokságban sem, 2017-ben az FTC Jégmadarak megszerezte a szakosztály első csapatbajnoki címét. Az összeállítás: Ézsöl Gábor, Fóti Balázs, Riesz Gábor, Szabad Tamás, Varga Balázs. A bajnoki cím a dicsőségen túl azt is jelentette, hogy a Magyar Curling Szövetség gyakorlata szerint a következő világversenyen ez a csapat egy az egyben indulhatott magyar válogatottként. Az Európa-bajnokságon is tisztességgel helytálltak, két győzelmet aratva bent maradtak a B-csoportban.
2017-től újra három ér szünet következett az aranytermelésben, mígnem 2020-ban a vegyes csapat szerzett ismét magyar bajnoki címet FTC Hammer Time néven, Fóti Balázs, Szurmai-Palotai Piroska, Ézsöl Gábor, Dr. Halász Csilla összeállításban.
A bajnoki címmel elnyerték a jogot a következő világversenyen való szereplésre, ami a Winter World Masters Game volt. Két győzelemmel és két vereséggel a legjobb 16 között búcsúzott a csapat, azaz sikerült helytállniuk.
A 2021-es év megint férfi csapatbajnoki aranyat hozott, rendkívül izgalmas versenyben az FTC Dream Team tudott győzni, amelynek összeállítása Varga Balázs, Szabad Tamás, Ézsöl Gábor, Fóti Balázs, Hall Krisztián volt. Meg kell jegyeznünk, hogy a legnagyobb ellenfelek ebben a sportágban is tradicionálisak, hiszen az UTE és a Vasas is megtalálható közöttük.
A 2021-es év még egy nagyon szép Magyar Kupa sikert is hozott, az FTC Girl Jam csapata a döntőben az FTC Dream Team együttesét legyőzve lett kupagyőztes.
A 2022-es év sem múlt el Fradi arany nélkül, ekkor a Nagy Tímea, Bíró Blanka, Halász Csilla, Bíró Bernadett, Gunzinám Zsanett összetételű női csapat lett országos bajnok.
A 2023-as év újra a vegyes csapat (összeállítása: Ézsöl Gábor, Fóti Balázs, Halász Csilla és Szabó Enikő) éve volt, akik országos bajnokságot nyertek.
Ráadásul a csapat egyik tagja, Fóti Balázs 15 év után újra egyéni bajnoki címet nyert a klubnak.
Az összeállítást készítette:
FTC Múzeum
A szerkesztés lezárva 2024.01.26-án.
Felhasznált irodalom és weblapok:
https://www.fradi.hu
http://www.curling.hu
http://www.curling2002.hu/
https://hu.wikipedia.org/wiki/Curling
https://en.wikipedia.org/wiki/Curling